Kayseri Aile Danışmanı



Sır Psikoloji

İLİŞKİ PROBLEMLERİ


Kayseri Aile Danışmanı

İlişkilerin genellikle mutlu ve problemsiz ilerlemesi istense de maalesef problemlerde ilişkinin bir parçasıdır ve çoğu kez karşımıza çıkar. Aile danışmanları yaptıkları araştırmalarda ilişkilerde en sık yaşanan problemleri ve bu problemlerin nasıl çözüleceğini açıklamışlardır. İşte ilişkilerde yaşanılan bazı problemler ve bu problemleri aşma yolları…

İlişkilerde Güvensizlik ve Karşı Tarafa Dürüst Olmama

İlişkilerin temelin en önemli parça güvendir. Bu sadece kadın – erkek ilişkilerinde değil arkadaşlık ilişkilerinde, aile ilişkilerinde de bu şekildedir. Güven insanın kendini rahat hissetmesini sağlayan bir olgudur.

İnsanlar kendilerini rahat hissettiklerinde kendini daha iyi ifade eder ve daha mutlu olur. Çiftlerin ilişkilerinde yaşadıkları problemlerin temelinde “güven” eksikliği gelmektedir. Buna birde “dürüstlük” konusu eklendiği zaman ilişki iyice içerisinden çıkılmaz bir hal almaktadır.

Çiftler eğer ki ileri dönük uzun soluklu bir ilişki yaşamak istiyorlarsa ilişkilerinde her zaman şeffaf ve dürüst olmalılardır. Eğer ki çiftler birbirlerine neler hissettiklerini dürüst olarak anlatırlarsa ilişki güven ortamı içerisinde sağlıklı bir şekilde ilerler.

Partnerinizle ilişkinizde güven ortamını geliştirmek için şunları yapabilirsiniz:
Aldığınız kararlar ve söyledikleriniz hakkında her zaman tutarlı davranın.
Beyaz yalan olarak nitelendirilen yalanlara başvurmayın. (Yalan söylemenin küçüğü ya da büyüğü olmayacağını unutmayın. Şimdi söyleyeceğiniz bir beyaz yalanın gelecekte farklı yalanlara zemin hazırlayacağını unutmayın.)

Partnerinize karşı iyi bir dinleyici olmak onun size olan güveninin artmasına yardımcı olacaktır. Sizinle problemlerini kolaylıkla paylaşabilecek ve dinlendiğinden şüphe etmeyecektir.

Çoğu zaman partnerler tartışma esnasında birbirlerine dürüst davranmazlar ve tartışmalar aslında problem olmayan konular üzerinden ilerler. Ancak tartışma esnasında açık ve dürüst olmak ilişkinizin asıl sorunlarını çözmenizi sağlar ve ilişkiniz daha sağlıklı ilerler.

Güven konusu ile birlikte aile danışmanlığında gündeme gelen bir diğer konu ise “kıskançlık” olmaktadır. Yersiz kıskançlıklar yapmak hem ilişkinizde ki güven ortamının bozulmasına neden olacak hem de ilişkinize zarar verecektir.

Seks Problemleri

Aile danışmanşları yaptıkları araştırmalar doğrultusunda çiftlerin duygusal olarak birbirlerine aşırı bağlı olsalar bile seksüel açıdan problem yaşayabildiklerini dile getiriyorlar. Seks sorunları birçok çift tarafından göz ardı edilse de aslında ilişkilerde en temel problemleri oluşturuyor.

Seks hayatı kötü olan çiftler zaman içerisinde bu durumun olumsuzluğunu gündelik hayatlarında da fark etmeden yaşıyor. Seks konusuna ilişkin sahip olunan yanlış bilgi ve inanışlar, bu konuda çoğu zaman insanların hissettiklerinden farklı davranmalarına sebep olabiliyor.

Çiftler ilişkilerinde diğer birçok konuda olduğu gibi seks konusunda da şeffaf davranmalı ve isteklerini rahatlıkla dile getirebilmeli. İlişkilerde farklı fanteziler konuşmak ve yapmak ilişkiye yenilik katacağı için heyecanı arttırıyor ve çiftleri birbirlerine daha tutkulu hale getiriyor.

Parasal Problemler

İlişkilerde göz ardı edilen ancak yine ilişkinin dinamiklerini derinden etkileyen bir diğer konu ise para. Çiftler çoğu zaman parasal konuları oturup detaylı olarak değerlendirip ele almıyor. Ancak para her ne kadar hassas bir konu olsa da belirli aralıklarla harcamaları listelemek, geleceğe dönük yatırım projelerini değerlendirmek, birikim planları yapmak gerekiyor. Parasal konularda belirlenen kararlar doğrultusunda küçük listeler yapmak ve bunları uygulamak çiftleri daha mutlu kılıyor.

Kaliteli İletişim

Günlük yaşam rutinleri ve sosyal medya maalesef ki karşımızdaki insanlarla sağlıklı iletişim kurma konusunda bizleri zayıflattı. Çiftler iletişim kurmak denilince günlük rutinleri konuşmak, varsa çocukla ilgili problemleri paylaşmak, evin ihtiyaçlarını dile getirmek olarak algılıyor. Ancak uzmanlar kaliteli iletişimin bu olmadığını çiftlerin haftada en az 1 kez birbirlerine 30 dakika zaman ayırmaları gerektiğini bu sürede de birbirlerine hayallerinden ve hedeflerinden bu hafta içerisinde buna ulaşmak için neler yaptıklarından bahsetmeleri gerektiğini belirtti.

Ayrıca çocuklu çiftlerin yaptıkları en büyük hatanın tüm etkinliklere çocuklarını koymak olduğunu belirten Kayseri Aile danışmanları çiftlerin bazı akşamlar çocukları olmadan baş başa yemek yemeye, vakit geçirmeye çıkmaları gerektiğini belirtiyorlar.

Ev İşlerinde Uyum ve Paylaşım

Geçmişten bugüne gelen ailevi alışkanlıklarda “erkek para kazanıp eve para getirir, kadın evin tüm işlerini üstlenir” gibi bir düşünce vardı. Kadının iş hayatı içerisinde aktif olarak rol alması erkeklerin zihnindeki bu düşüncenin kırılmasına neden olmadı. Aksine kadınlar sabahtan akşama kadar işte çalıştı akşamları ise evde ev işlerini tamamladı. Bu zaman içerisinde birçok ilişkinin temelden etkilenmesine neden oldu.

Ev işleri konusunda da tıpkı diğer konularda olduğu gibi partnerinizle şeffaf bir ortam oluşturun. Ondan olan istek ve beklentilerinizi net olarak dile getirin. Bu sayede hem siz kendiniz yapacağınız işlerde daha sakin olursunuz hem de partneriniz ev işlerinin sizin açınızdan ne kadar zor olduğunu fark eder ve daha dikkatli davranır.

Ana Konularda Uyum Yakalayın

Çiftlerin tabi ki de her alanda aynı düşüncelere ve fikirlere sahip olmaları mümkün değildir. Ancak çocuklarla ilgili konular, yaşam tarzı ve inanç şekli gibi temel konularda belirli bir uyum içerisinde olmaları gerekiyor. Örneğin siz çocuk sahibi olmak istiyorsunuz ancak partneriniz istemiyor, böyle bir süreçte çocuk sahibi olmak hem size hem de çocuğunuza zarar verecektir.

İlişkilerinize Ebeveynlerinizi Dahil Etmeyin

Toplumumuzda yaygın olan bir görüş “iki kişi değil iki aile evleniyor” görüşüdür. Ancak Kayseri’de Aile danışmanlığı seanslarında maalesef ki bu görüş ilişkinin dinamiklerini olumsuz yönde etkilemektedir. Ebeveynlerin çiftlerin yaşamına dahi olmaları ilişkilerin sahip oldukları dinamiklerin olumsuz etkilenmesine neden olmaktadır. Sizin yeni kurmuş olduğunuz birliktelik ailenizin sahip olduğu birçok değerden daha farklı değerlere sahiptir.

Bazen ebeveynlerinizin ilişkilerinde doğru olarak değerlendirdikleri olgular sizin ilişkiniz için en temel yanlışlar olabilmektedir. Bu nedenle ilişkinizin gelişimine ilişkin doğru ve yanlışları zaman içerisinde partnerinizle öğrenmeniz ilişkiniz açısından çok doğru ve sağlıklı olacaktır.

Çocukların Evden Gitmesi

Çok uzun süreli ilişkilerde ilişkide iletişim bir süre sonra sadece çocuklar üzerinden ilerler. Ebeveynler çocuk büyütme sürecinde partnerlerine ne kadar zaman ayırdıkları ve onun değişimini ne kadar izledikleri konusunu göz ardı ederler.

Ancak yıllar geçip çocuklar evden ayrıldıktan sonra partnerler artık birbirine yabancıdır ve birbirinin hareketlerini tanımıyordur. Bu süreçte birçok çift yeniden iletişim kurma konusunda sorunlar yaşamaktadır. Tüm bunların yaşanmaması için çiftlerin düzenli olarak birbirine zaman ayırması gereklidir.

İlişkilere Dair Kayseri Aile Danışmanından Bazı Öneriler

Sizlere çok klasik gibi gelecek ancak, ilişkilerde saygı her zaman ilk adımdır. Davranışlarınızda partnerinize karşı saygılı olmak, toplum içerisinde onu eleştirmemek ve küçük düşürmemek ilişkinizin daha sağlıklı olmasına yardım edecektir.

İnsanların birbirlerini en iyi anlama şekilleri her zaman konuşmadır. Bu nedenle özellikle ilişkiye başlamadan önce ve ilişkinin ilk başlarında mutlaka bol bol iletişime geçerek birbirinizi anlamaya ve tanımaya çalışın.

Hayatın bir film olmadığının farkında olun. Bu nedenle çevrenizde olup bitenlere karşı ve ilişkinize karşı gerçekçi tutumlar sergileyin. Karşınızdaki insanın sizi siz kendinizi anlatmadığınız sürece anlayamayacağını unutmayın. İsteklerinizi doğrudan partnerinizle paylaşın.
İlişkinizde ortak bir mizah dili geliştirin. Bu sayede beraber yaptığınız etkinliklerden daha çok keyif alacak ve paylaşımlarını güçlendireceksiniz.
Partnerinizin sizin farklı bir birey olduğunu unutmayın. Onun ve sizin zaman zaman ayrı zaman geçirmeniz gerektiğini gözden kaçırmayın. Arada birbirinize özel zamanlar tanıyın. Bu zamanlara saygılı olun. Ayrıca aranızda her zaman farklılık olabileceğinin de farkına varın.

Kayseri’de Aile Danışmanlığı alanında destek almak isterseniz  https://www.sirpsikoloji.com/bize-ulasin/

RANDEVU ALIN..

RANDEVU MAİL:






  İsminiz

  E-mail Adresiniz

  Doktor Tercihiniz

  Tarih

  Düşünceleriniz


  Sır Psikoloji

  Günümüzde yaşam koşullarının hızla değişmesi, bireyleri psikolojik, sosyal ve akademik yönden pek çok sorunla yüz yüze getirmektedir. Sorunlarımızla başa çıkabilmek için yalnızca kişisel gayretlerimiz yeterli gelememekte profesyonel bir yaklaşıma ihtiyaç duyulmaktadır.

  Bizler bu ihtiyacı fark edip 2016 yılında Sır Psikoloji Aile Danışma Merkezini kurduk.Kurumumuz T.C. Kayseri Valiliği tarafından ruhsatlandırılmış Aile Çalışma Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne bağlı özel bir kurumdur.

  Amacımız, bireylerin yaşam kalitelerini artmasını sağlayıp, bireysel iyilik hallerine, psikososyal gelişimlerine katkı sağlamak bunun içinde Psikoloji biliminin bilgi ve birikimlerini danışanlarımızın hizmetine sunmaktır.

  Copyright by Sır Psikoloji 2020. All rights reserved.